450VXG180MEFCSN30X30
Rubycon
232-450VXG180MEFCSN3
450VXG180MEFCSN30X30
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In LONG LIFE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
180 uF
450 VDC
30 mm (1.181 in)
30 mm (1.181 in)
10 mm (0.394 in)
Long Life Aluminum Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
- 25 C
+ 105 C
2 Pin
VXG
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.2
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
VXG Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon VXG Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 10 to 500VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. Rubycon VXG Capacitors offer 5000 hours of load life and a 47µF to 56,000µF capacitance range. Rubycon VXG Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors have a 22mm x 25mm to 35mm x 60mm dimensions range.