25ZLS820MEFC10X20
Rubycon
232-25ZLS820MEFC10X2
25ZLS820MEFC10X20
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded LOW IMPEDANCE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
In Stock: 924
Stock:
924 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
820 uF
25 VDC
10 mm
20 mm
5 mm
Low Impedance Electrolytic Capacitors
6000 Hour
20 %
1.72 A
20 mOhms
- 40 C
+ 105 C
Straight
Radial
ZLS
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Dissipation Factor DF: 0.14
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 10VDC to 35VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The ZLS series offers low impedance and a 900mA to 3570mA rated ripple current. Rubycon ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors have a 8mm x 11.5mm to 12.5mm x 35mm dimensions range.