RAA2230114GSP#HA0
Renesas / Intersil
968-RAA2230114GSPHA0
RAA2230114GSP#HA0
Mfr.:
Description:
Switching Voltage Regulators 700V Buck Regluator, 300mA, 8ld SOIC, 2,500pc T&R
ECAD Model:
In Stock: 2.334
Stock:
2.334 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Renesas Electronics
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOIC-8
Boost, Buck
3.3 V
1 Output
375 V
103 uA
33 kHz
- 40 C
+ 125 C
RAA223011
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Renesas / Intersil
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Development Kit: RTKA223011DE0000BU
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 1.6 mA
Product Type: Switching Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: AC-DC Buck Regulator
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RAA2230xx 700V Non-Isolated AC-DC Buck Regulators
Renesas Electronics RAA2230xx Non-Isolated AC-DC Buck Regulators feature an integrated 700V MOSFET capable of delivering up to 8.0W output power, with an output voltage as low as 3.3V, with various package options. The RAA2230xx regulators include a unique constant-off-time control method that helps achieve ultra-low standby power, negligible EMI, and no audible noise. These devices also support secondary-side-feedback isolated flyback topology. Additional features include input brownout protection that prevents input circuitry from the overcurrent at low input voltage and hiccup protections for output fault conditions such as short-circuit, overload, and open feedback. Renesas Electronics RAA2230xx Non-Isolated AC-DC Buck Regulators are available in SOIC-7, SOIC-8, and TSOT23-5 package options.
RAA223011 700V Non-Isolated AC-DC Buck Regulator
Renesas Electronics RAA223011 700V Non-Isolated AC-DC Buck Regulator features ultra-low standby power and an integrated 700V MOSFET capable of delivering up to 4.0W output power. It supports output voltage as low as 3.3V. The RAA223011 combines constant off-time control for heavy load and Pulse Frequency Modulation (PFM) for light-load operation. Constant off-time controls switching frequency above the audible frequency of approximately 30kHz. PFM eliminates any potential audible noises while offering superior light-load efficiency and ultra-low power consumption (<10mW at no load). Efficiency is achieved up to 80%. The RAA223011 also features built-in frequency dithering which further reduces EMI noise.