1N5250B-B
Rectron
583-1N5250B-B
1N5250B-B
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 0.5W 20V 5%
ECAD Model:
In Stock: 1.683
Stock:
1.683 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 1683 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Rectron
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
REACH - SVHC:
20 V
Through Hole
DO-35-2
500 mW
5 %
100 nA
25 Ohms
- 65 C
+ 175 C
Single
6.2 mA
Bulk
1N522
Brand: Rectron
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 2 mm
Ir - Reverse Current: 100 nA
Length: 4.2 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Voltage Temperature Coefficient: 0.086 %/C
Width: 2 mm