ERJ-PC3B1653V
Panasonic
667-ERJ-PC3B1653V
ERJ-PC3B1653V
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 0603 thin film res, 0.1%, 25ppm 165KOhm
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
ERJ-PC3
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Resistors
ERJ-PC Super-High-Precision Chip Resistors
Panasonic Electronic Components ERJ-PC3 and ERJ-PC6 Super-High-Precision Thick Film Chip Resistors are high-precision and high-reliability thick film resistors with ±0.1% tolerance and a ±25×10-6/K temperature coefficient of resistance (TCR). The ERJ-PC3 (0603) features 0.20W power, while the ERJ-PC6 (0805) offers 0.25W power. These Panasonic thick film chip resistors are AEC-Q200 automotive and RoHS compliant and ideal for precision measurement and instrumentation, automotive electronics, and more.