EEE-FK1A682AV
Panasonic
667-EEE-FK1A682AV
EEE-FK1A682AV
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 10VDC 6800uF 20% Anti-Vibe AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
248
Expected 15/06/2026
Factory Lead Time:
18
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 125)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
RoHS:
6800 uF
10 VDC
16 mm (0.63 in)
16.8 mm (0.661 in)
5000 Hour
Aluminum Electrolytic Capacitors
20 %
1.8 A
35 mOhms
- 55 C
+ 105 C
FK
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.25
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 125
Subcategory: Capacitors
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Anti-Vibration Capacitors
EEE-FK Aluminum Electrolytic Capacitors INACTIVE
Panasonic EEE-FK Series Aluminum Electrolytic Capacitors are AEC-Q200 qualified, RoHS directive compliant and offer low impedance and an endurance of 3000h to 5000h at +105°C. EEE-FK Capacitors offer a 3.3µF to 6800µF capacitance range and a 6.3VDC to 100VDC voltage rating.
FK SMT Aluminum Electrolytic Capacitors
Panasonic FK SMT Aluminum Electrolytic Capacitors feature a high endurance of up to 5000 hours at +105°C and a temperature range as low as -55°C. These capacitors offer low impedance (40% to 60% less than the FC series) in a miniature package (30% to 50% less than the FC series). FK SMT Aluminum Electrolytic Capacitors are RoHS compliant and available in a vibration-proof product with an operating voltage range between 6.3VDC to 35VDC.