MPM12A05I06DR02
NorComp
636-MPM12A05I06DR02
MPM12A05I06DR02
Mfr.:
Description:
Sensor Cables / Actuator Cables Male Stainless Steel M12 5 Position Rear Mount With 6" Wire Leads
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
2.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
NorComp
Product Category: Sensor Cables / Actuator Cables
RoHS:
Male
A Coded
4 A
60 V
IP67
M12 PIG TAIL
Bulk
Brand: NorComp
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Product Type: Sensor Cables / Actuator Cables
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Cable Assemblies
Tradename: VULCON
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
Medical Interconnect Solutions
VULCON™ Circular Connectors
NorComp VULCON™ Circular Connectors offer a robust, waterproof cable-to-panel interface for demanding end-use applications. The VULCON connectors are available in 5mm, 8mm, and 12mm diameters with IP67/IP68 rated performance. The M5 circular connectors are highly versatile, with a compact, space-saving design for demanding applications. The M8 and M12 components conform to industry-standard Bus specs and are intermateable with various competitive products. The M16 connectors pin configurations are available in 3-pin, 4-pin, 5-pin, 6-pin, 7-pin, and 8-pin.
VULCON™ M12 Stainless Steel Circular Connectors
NorComp VULCON™ M12 Stainless Steel Circular Connectors are designed as a dependable long-term solution that provides extra protection against corrosion. These connectors are available in pin counts ranging from 3 to 12 positions with solder cup, vertical, and right-angle board-mount options. They provide IP67/68 performance in both mated and unmated conditions. These VULCON connectors are upgraded M12 connectors that are multifaced and easy to clean. NorComp VULCON M12 Circular Connectors are ideal for industrial machinery and food processing plants.
VULCON™ M12 Pigtails Circular Metric Connectors
NorComp VULCON™ M12 Pigtails Circular Metric Connectors are available with 4, 5, and 8 contacts, a 4A maximum current, and a 250V voltage range. The M12 Pigtails series includes 6" and 12" standard lengths and has both female and male options. NorComp VULCON™ M12 Pigtails Circular Metric Connectors have an IP67/68 rating and a -40°C to +85°C operating temperature range.