CT-6EP201
Nidec Components
229-CT-6EP201
CT-6EP201
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 200 W 6mm sq. single turn top adj, std type
ECAD Model:
In Stock: 201
Stock:
201 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Nidec
Product Category: Trimmer Resistors - Through Hole
RoHS:
CT-6
PC Pin
Single Turn
1 Turn
200 Ohms
Top Crossed Slot
500 mW (1/2 W)
10 VDC
10 %
100 PPM / C
Vertical
- 55 C
+ 120 C
Bulk
Brand: Nidec Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Element Type: Cermet
Height: 5.8 mm
Length: 7 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Taper: Linear
Type: Trimmer Potentiometer
Width: 7 mm