PCG1C271MCL1GS
Nichicon
647-PCG1C271MCL1GS
PCG1C271MCL1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 270uF 16 Volts 20% AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 32
Stock:
32 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
270 uF
16 VDC
SMD/SMT
8 mm (0.315 in)
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
25 mOhms
3.3 A
- 55 C
+ 105 C
10 mm