NXJ1S1205MC-R13
Murata Power Solutions
580-NXJ1S1205MC-R13
NXJ1S1205MC-R13
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD 12VIN +/- 5VOUT +/- 250MA
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
246
Expected 13/07/2026
2.400
Expected 30/10/2026
Factory Lead Time:
32
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 800)
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
1 Output
1 W
12 V
10.8 V
13.2 V
5 V
200 mA
4.2 kV
13.72 mm
10.46 mm
3.11 mm
Medical, Industrial
NXJ
Application: Industrial, medical
Brand: Murata Power Solutions
Country of Assembly: GB
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Input Voltage: 10.8 V to 13.2 V
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 1,200 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
NXJ1 Isolated 1W Single Output SM DC/DC Converters