ZX60-83MP-S+
Mini-Circuits
139-ZX60-83MP-S+
ZX60-83MP-S+
Mfr.:
Description:
RF Amplifier Gain Block, 400 MHz - 8 GHz, 50?
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
106
Expected 18/11/2026
320
Expected 07/12/2026
150
Factory Lead Time:
30
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1   Maximum: 25
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Mini-Circuits
Product Category: RF Amplifier
RoHS:
400 MHz to 8 GHz
7.7 V to 8.3 V
175 mA
16.5 dB
3.2 dB
Power Amplifiers
Screw
GC957
Si
24.2 dBm
34.3 dBm
- 40 C
+ 85 C
ZX60
Tray
Brand: Mini-Circuits
Country of Assembly: US
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Input Return Loss: 5.4 dB
Number of Channels: 1 Channel
Pd - Power Dissipation: 1.4 W
Product Type: RF Amplifier
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Wireless & RF Integrated Circuits
Test Frequency: 8 GHz