NFFL-NF50+
Mini-Circuits
139-NFFL-NF50+
NFFL-NF50+
Mfr.:
Description:
RF Adapters - Between Series ADPTR NF/NF DC-9GHz 4H FLG
ECAD Model:
In Stock: 3
Stock:
3
Can Dispatch Immediately
On Order:
60
Expected 13/07/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Mini-Circuits
Product Category: RF Adapters - Between Series
RoHS:
Jack (Female)
Normal
Jack (Female)
Normal
9 GHz
50 Ohms
NFFL
Stainless Steel
Gold
Bulk
Brand: Mini-Circuits
Contact Material: Berillium Copper
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Frequency Range: 0 Hz to 9 GHz
Minimum Frequency: 0 Hz
Mounting Style: Panel Mount
Product Type: RF Adapters - Between Series
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: RF Adapters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
NFFL-NF50+ Coaxial Adapter
Mini-Circuits NFFL-NF50+ Coaxial Adapter offers a DC to 9GHz wideband range, panel mount design, and a .05dB insertion loss rating. The NFFL-NF50+ is an N-Female to N-Female panel mount adapter with excellent VSWR, low insertion loss, and flat response versus frequency. The panel mount design enables use in rack mount equipment, while the stainless steel construction stands up to wear and tear in demanding environments. Mini-Circuits NFFL-NF50+ Coaxial Adapter is for use in instrumentation, interconnection of RF cable and equipment, and rack-mount equipment.