HB-050WISB0GA0-B
Microtips Technology
668-HB-050WISB0GA0-B
HB-050WISB0GA0-B
Mfr.:
Description:
TFT Displays & Accessories 5 800x480 HDMI TFT Display
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 20   Multiples: 20
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microtips Technology
Product Category: TFT Displays & Accessories
RoHS:
TFT LCD Display Modules
Transmissive
5 in
WVGA
800 x 480
HDMI
Without Touch Panel
LED
500 cd/m2
108 mm x 64.8 mm
120.7 mm x 75.8 mm x 17.1 mm
5 V
Tray
Background Colour: Normally Black
Brand: Microtips Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 30 C
Product Type: TFT Displays
Factory Pack Quantity: 20
Subcategory: Displays
Unit Weight: 105,005 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
TFT Displays
Microtips Technology TFT Displays are available in dimensions ranging from 0.9" to 21.5" with a choice of touch panel types or without a touch panel. These displays feature a color TFT LED or LCD panel, driver IC, flexible printed circuit (FPC), and a wide variety of resolution types. Microtips Technology TFT Displays operate in a -20°C to +70°C temperature range and are RoHS compliant. Typical applications include digital equipment that requires a color display, mobile phones, mobile navigators, and video systems.
HA & HB Series HDMI TFT Displays
Microtips Technology HA & HB Series HDMI TFT Displays feature Multi-Domain Vertical Alignment (MVA) or IPS technology and offer the choice of resistive, capacitive, or no-touch panel. The HA & HB Series offer different sizes including 4.3", 5.0", 7.0", 10.1", and 15.0". The HDMI TFT Displays can be used with any computer or development board, such as a Raspberry Pi or Windows PC with an HDMI Port.