PIC24FJ32GA004-I/PT
Microchip Technology
579-PIC24FJ32GA004PT
PIC24FJ32GA004-I/PT
Mfr.:
Description:
16-bit Microcontrollers - MCU 32KB 8192 bytes 16MIPS 35 I/O
ECAD Model:
In Stock: 577
Stock:
577 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Microchip Technology PIC24FJ32GA004T-I/PT
Microchip Technology
16-bit Microcontrollers - MCU 32KB Flash 8192bytes-RAM 35I/O
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: 16-bit Microcontrollers - MCU
RoHS:
PIC24F
32 kB
8 kB
TQFP-44
32 MHz
10 bit
35 I/O
2 V
3.6 V
SMD/SMT
16 bit
- 40 C
+ 85 C
PIC24FJxxGA00x
AEC-Q100
Tray
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: US
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Data RAM Type: SRAM
Interface Type: I2C, JTAG, SPI, UART
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 13 Channel
Number of Timers/Counters: 5 Timer
Processor Series: PIC24
Product: MCUs
Product Type: 16-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 160
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Tradename: PIC
Watchdog Timers: Watchdog Timer, Windowed
Unit Weight: 2,112 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
3A991.a.2
Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs
Microchip Technology Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs are a cost-effective, low-power PIC24F family of MCUs that feature devices with eXtreme Low Power (XLP) technology. These devices also include 16MHz performance and dual-partition memory with up to 1024KB of Flash and a rich Core Independent Peripherals (CIPs) set. With Flash memory densities ranging from 16KB to 1MB and packages ranging from 28–121 pins, the PIC24F family gives the user a differentiated general-purpose MCU ideal for many space-constrained, low-power, cost-sensitive industrial, audio, and consumer applications. The Microchip PIC24F portfolio also offers an upgrade in features and peripherals for applications pushing the boundaries of 8-bit MCU capabilities, making it the ideal migration device for former 8-bit MCU users.
Automotive 16-Bit Microcontrollers
Smart (Effortless Embedded Control Solutions)
PIC24FJxxGx 16-bit Microcontrollers
Microchip Technology PIC24FJ64Gx, PIC24FJ128Gx, and PIC24FJ256Gx 16-bit Microcontrollers (MCUs) are ideal for low power and connectivity applications. These devices offer multiple I2C, SPI, and UART peripherals, and multiple independent timers. These MCUs are available with 8kB to 16kB RAM memory for buffering and 64kB to 256kB Enhanced Flash program memory. The PIC24FJxxGx family of microcontrollers are offered in in 28, 44, 64, 80, 100, and 121 pin packages for design flexibility.