MPLAD30KP40CA
Microchip Technology
494-MPLAD30KP40CA
MPLAD30KP40CA
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes Bi-Directional TVS
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS: N
Bidirectional
1 Channel
40 V
SMD/SMT
64.5 V
44.4 V
PLAD-2
468 A
30 kW
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Operating Supply Voltage: 40 V
Pd - Power Dissipation: 2.5 W
Vf - Forward Voltage: 4 V
Unit Weight: 2,200 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MPLADxxKP TVS Diodes
Microchip Technology MPLADxxKP Transient Voltage Suppressors (TVS) Diodes are designed to minimize thermal resistance and cumulative heating. These MPLAD diodes are 18kW and 36kW rated and available in both uni-directional and bi-directional construction. The MPLADxxKP TVS diodes feature high-power, high-reliability with wafer fabrication, low capacitance signal protection, and low-profile SMD/SMT package. These MPLADxxKP diodes meet a multi-stroke lightning standard RTCA DO-160, section-22 for aircraft design. Typical applications include military, medical equipment, telecommunications, lighting, and automotive load dump protection.