MIC2287-34YML-TR
Microchip Technology
998-MIC2287-34YMLTR
MIC2287-34YML-TR
Mfr.:
Description:
LED Lighting Driver ICs White LED Driver w/ 34V OVP
ECAD Model:
In Stock: 6.462
Stock:
6.462 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 6462 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: LED Lighting Driver ICs
RoHS:
1 Output
Boost
750 mA
MLF-8
10 V
2.5 V
1.2 MHz
Adjustable
- 40 C
+ 125 C
PWM Dimming, Open LED Protection
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Input Voltage: 2.5 V to 10 V
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Number of Channels: 1 Channel
Product: LED Drivers
Product Type: LED Lighting Drivers
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Driver ICs
Supply Current - Max: 5 mA
Part # Aliases: MIC2287-34YML TR
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MIC2287 PWM White LED Drivers
Microchip Technology MIC2287 PWM White LED Drivers are a 1.2MHz pulse width modulated (PWM), boost-switching regulator that is optimized for constant-current, white LED driver applications. With a maximum output voltage of 34V and a switch current of over 500mA, the MIC2287 easily drives a string of up to eight white LEDs in series, ensuring uniform brightness and eliminating several ballast resistors. The MIC2287 implements a constant frequency, 1.2MHz PWM control scheme. The high-frequency PWM operation saves board space by reducing external component sizes. The added benefit of the constant frequency PWM scheme, as opposed to variable frequency topologies, is much lower noise and input ripple injected back to the battery source. To optimize efficiency, the feedback voltage is set to only 95mV. This reduces the power dissipation in the current set resistor and allows the lowest total output voltage, hence minimal current draw from the battery.