MCP4018T-103E/LT
Microchip Technology
579-MCP4018T103E/LT
MCP4018T-103E/LT
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs 10K I2C single 7-bit volatile memory
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 6.632
Stock:
6.632 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 6632 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microchip
Product Category: Digital Potentiometer ICs
RoHS:
MCP4018
10 kOhms
150 PPM / C
20 %
Single
128 Tap
Volatile
I2C
1.8 V to 5.5 V
80 uA
- 40 C
+ 125 C
PCB Mount
SMD/SMT
SC-70-6
AEC-Q100
Log
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Microchip Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Description/Function: 7 Bit Single I2C Digital Potentiometer
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 1.8 V