LPC-20-350
MEAN WELL
709-LPC20-350
LPC-20-350
Mfr.:
Description:
LED Power Supplies 16.8W 48V 350mA
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
61
Expected 29/07/2026
540
Expected 14/08/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
MEAN WELL
Product Category: LED Power Supplies
Delivery Restrictions:
RoHS:
Constant Current (CC)
350 mA
9 VDC to 48 VDC
16.8 W
90 VAC to 264 VAC, 127 VDC to 370 VDC
Without Dimming
1 Output
Chassis Mount
118 mm (4.646 in)
35 mm (1.378 in)
26 mm (1.024 in)