ELG-100-C350D2
MEAN WELL
709-ELG100-C350D2
ELG-100-C350D2
Mfr.:
Description:
LED Power Supplies 350mA143-286V 100.1W CC Timer dimming
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
MEAN WELL
Product Category: LED Power Supplies
Delivery Restrictions:
RoHS:
With Dimming
199 mm (7.835 in)
63 mm (2.48 in)
35.5 mm (1.398 in)
ELG-100-C
Brand: MEAN WELL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: LED Power Supplies
Factory Pack Quantity: 16
Subcategory: Power Supplies
Unit Weight: 850 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
ELG-C Series LED Drivers
MEAN WELL ELG-C Series LED Drivers are available in constant current (CC) and constant power (CP) output variants with different wattage options. The 75W, 100W, 150W, 200W, and 240W LED drivers provide CC outputs, while the 300W series offers CP output. The drivers all feature 100VAC to 305VAC input range, built-in active PFC function, and <0.5W standby power consumption. MEAN WELL ELG-C Series LED Drivers are available in a metal housing and have an IP65/IP67 rating for indoor or outdoor installations. The Type "HL" drivers are ideal for use in Class I, Division 2 hazardous locations. Additional LED lighting applications include streets, harbors, greenhouses, and more.