V14X150E
Littelfuse
576-V14X150E
V14X150E
Mfr.:
Description:
Varistors 150 VAC 120J 395V-CL 10KA-PK
ECAD Model:
In Stock: 8.674
Stock:
8.674 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
Xtreme
MOVs
PCB Mount
Radial
150 VAC
200 VDC
240 V
395 V
17 mm
10 kA
120 J
1050 pF
- 40 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Spacing: 7.5 mm
Length: 20 mm
Factory Pack Quantity: 700
Subcategory: Varistors
Type: Radial Leaded Varistors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
Major Appliance Solutions
Xtreme Varistor Radial Leaded Varistors
Littelfuse Xtreme Varistor series is designed for applications requiring high surge energy/current absorption and multiple surge pulse withstanding capability. The Xtreme Varistor series radial leaded varistors are available in 5mm, 7mm, 10mm, 11mm, 14mm, and 20mm nominal disc sizes. This Littelfuse series offers a +125°C maximum operating temperature and features a 9.5J to 880J high energy absorption rating.
AC/DC Power Supply
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.