SMBJ90CA
Littelfuse
576-SMBJ90CA
SMBJ90CA
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 600W 90V 5% Bi-Directional
ECAD Model:
In Stock: 2.938
Stock:
2.938
Can Dispatch Immediately
On Order:
3.000
Expected 26/08/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
REACH - SVHC:
Bidirectional
1 Channel
90 V
SMD/SMT
146 V
100 V
SMB (DO-214AA)
4.1 A
600 W
30 kV
30 kV
- 65 C
+ 150 C
SMBJ
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Pd - Power Dissipation: 5 W
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Forward Voltage: 3.5 V