SR211A221JARTR1
KYOCERA AVX
581-SR211A221JARTR1
SR211A221JARTR1
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V 220pF C0G RoHS Long Leads 5%
ECAD Model:
In Stock: 1.267
Stock:
1.267 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
11 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
RoHS:
SR
Radial
220 pF
100 VDC
C0G (NP0)
5 %
5.08 mm
Conformally Coated
- 55 C
+ 125 C
General Type MLCCs
5.08 mm
3.175 mm
5.08 mm
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Lead Diameter: 0.508 mm
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Capacitors
Tradename: SkyCap
Type: Radial Leads SkyCap
Unit Weight: 642 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
With the growing demand for green product solutions to meet
today's commercial environment, AVX is eager to announce
that effective January 1, 2009, all products in the SR
series will be RoHS compliant. This means all SR-series
part numbers with a Date Code of '901'(first week of 2009)
or greater will have a 100% tin finish on the lead
configuration.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Capacitor Solutions
SkyCap® SR Radial Leaded Capacitors
KYOCERA AVX SR SkyCap® Radial Leaded Capacitors are conformally coated MLCs that offer C0G (NPO), X7R, and Z5U temperature coefficients and 50V, 100V, and 200V with 300V, 400V, and 500V also available. KYOCERA AVX SR SkyCap Radial Leaded Capacitors are constructed with an epoxy case and RoHS compliant, 100% tin-lead material.