SS11V-R08125-CH
KEMET
80-SS11V-R08125-CH
SS11V-R08125-CH
Mfr.:
Description:
Common Mode Chokes / Filters 250VAC 0.8A 12.5mH
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
Factory Lead Time:
25 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Common Mode Chokes / Filters
RoHS:
SS11V-CH
Vertical Mount
Through Hole
1 Channel
12.5 mH
800 mA
740 mOhms
- 25 C
+ 120 C
22 mm
14.5 mm
21.5 mm
Bulk
Common Mode Chokes
Line Filter
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Product Type: Common Mode Chokes
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Test Frequency: 1 kHz
Unit Weight: 9,800 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Transportation Solutions
Group Power Conversion Components
Smart Meter Solutions
AC Line Filters
WE-CMB Common Mode Power Line Inductors (Chokes)
SS Coils
KEMET SS Coils are offered in a wide variety of sizes and specifications. These gear-type coils feature proprietary ferrite cores and are designed for use in noise countermeasure fields. KEMET SS coils have a rectangular core with middle or small size core dimensions and low to middle current (300mA to 5A). The optimized core shape and product structure are ideal for compact applications where space is a priority. These coils are available in vertical and horizontal assemblies. Typical applications include audio-visual equipment, office automation equipment, digital appliances, and power supply devices.