ESS105M050AB2EA
KEMET
80-ESS105M050AB2EA
ESS105M050AB2EA
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 50V 1uF 105C 1k Hour Radial
ECAD Model:
In Stock: 16.226
Stock:
16.226
Can Dispatch Immediately
On Order:
20.000
Expected 04/09/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 2500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
1 uF
50 VDC
4 mm
7 mm
1.5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
1000 Hour
20 %
10 mA
- 40 C
+ 105 C
Straight
Radial
ESS
Ammo Pack
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dissipation Factor DF: 10 %