BF20325-24B
JKL Components
560-BF20325-24B
BF20325-24B
Mfr.:
Description:
CCFL Fluorescent Lamps 2mm X 325mm WHITE
ECAD Model:
In Stock: 104
Stock:
104 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
5.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
JKL Components
Product Category: CCFL Fluorescent Lamps
RoHS:
Miniature Cold Cathode Fluorescent Lamp
1.83 kV
735 V
46000 cd/m2
325 mm
2 mm
Bulk
Brand: JKL Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Operating Supply Current: 5 mA
Product Type: CCFL Fluorescent Lamps
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Backlighting Components
Part # Aliases: BF20325-24B (BLISTER PACK)
Unit Weight: 1,310 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Cold Cathode Fluorescent Lamps (CCFLs)
JKL Components Cold Cathode Fluorescent Lamps (CCFLs) are mercury vapor discharge light sources with unique electrical, photometric, and environmental characteristics. These characteristics are directly influenced by ambient temperature. The light output of the lamps diminishes when temperatures are low. These lamps feature a compact design with high operating voltage and surface intensity (Cd/m2). The CCFLs feature high operating supply voltage and 5mA operating supply current. Typical applications include LCD backlighting, digital scanners, and CCD camera illuminators.