IPZA65R035CFD7AXKSA1
Infineon Technologies
726-IPZA65R035CFD7AX
IPZA65R035CFD7AXKSA1
Mfr.:
Description:
MOSFETs AUTOMOTIVE_COOLMOS
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Infineon
Product Category: MOSFETs
RoHS:
Si
Through Hole
TO-247-4
N-Channel
1 Channel
650 V
63 A
35 mOhms
- 20 V, 20 V
4.5 V
145 nC
- 40 C
+ 150 C
305 W
Enhancement
Tube
Brand: Infineon Technologies
Configuration: Single
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: DE
Country of Origin: DE
Fall Time: 2.7 ns
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 9.2 ns
Factory Pack Quantity: 240
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 131 ns
Typical Turn-On Delay Time: 30 ns
Part # Aliases: IPZA65R035CFD7A -
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
ECCN:
EAR99
650V CoolMOS™ CFD7 SJ Power MOSFETs
Infineon Technologies 650V CoolMOS™ CFD7 SJ Power MOSFETs are ultra-fast diodes that extend the voltage class offering of the CFD7 family. The power MOSFETs have an additional 50V breakdown voltage, integrated fast body diode, improved switching performance, and excellent thermal behavior. These CFD7 power MOSFETs offer the highest efficiency in resonant switching topologies, such as LLC and phase-shift-full-bridge (ZVS). The MOSFETs blend all the advantages of a fast-switching technology with superior hard computation robustness. These power MOSFETs support CoolMOS™ CFD7 technology that meets reliability standards and supports high power density solutions.
650V CoolMOS™ CFD7A SJ Power MOSFETs
Infineon Technologies 650V CoolMOS™ CFD7A SJ Power MOSFETs address electric vehicle applications such as on-board chargers, HV-LV DC-DC converters, and auxiliary power supplies. Thanks to the improved cosmic radiation robustness, the CoolMOS CFD7A SJ Power MOSFETs allow higher battery voltages to be applied at a reliability rate equal to that of previous generations and other market offerings. CoolMOS CFD7A SJ Power MOSFETs ensure high-efficiency levels in hard- and resonant switching topologies, particularly at light load conditions. Higher switching frequencies at gate loss levels comparable to those of former generations are reached. The reduction in system weight and the smaller occupied space result in more compact designs.