FP10R12W1T7BOMA1
Infineon Technologies
726-FP10R12W1T7BOMA1
FP10R12W1T7BOMA1
Mfr.:
Description:
IGBT Modules EASY
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Infineon
Product Category: IGBT Modules
IGBT Silicon Modules
3-Phase Inverter
1.2 kV
1.6 V
10 A
100 nA
- 40 C
+ 175 C
Tray
Brand: Infineon Technologies
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: AT
Country of Origin: DE
Product Type: IGBT Modules
Series: Trenchstop IGBT7
Factory Pack Quantity: 24
Subcategory: IGBTs
Technology: Si
Tradename: EasyPIM
Part # Aliases: FP10R12W1T7 SP005351582
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
1200V PIM IGBT Modules
Infineon 1200V PIM IGBT Modules offer TRENCHSTOP™ IGBT7 and EC7 diode technology based on the latest micro-pattern trenches technology. This technology strongly reduces losses and provides a high level of controllability. The cell concept is characterized by implementing parallel trench cells separated by sub-micron mesas compared to the formerly used square trench cells. The chip is specially optimized for industrial drive applications and solar energy systems, which means much lower static losses, higher power density, and softer switching. A significant increase in power density can be obtained by raising the allowed maximum operating temperature up to 175°C in the Infineon 1200V PIM IGBT Modules.