MCD162-08IO1
IXYS
747-MCD162-08IO1
MCD162-08IO1
Mfr.:
Description:
Discrete Semiconductor Modules 162 Amps 800V
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
IXYS
Product Category: Discrete Semiconductor Modules
RoHS:
Phase Leg
Si
1.03 V
800 V
Screw Mount
Y4-M6
- 40 C
+ 100 C
MCD162
Bulk
Brand: IXYS
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Gate Trigger Current - Igt: 150 mA
Holding Current Ih Max: 200 mA
Output Current: 162 A