PM-5R0V104-R
Eaton Electronics
504-PM-5R0V104-R
PM-5R0V104-R
Mfr.:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors .1F 5V EDLC PM SERIES VERT
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
285
Pending
100
Expected 03/06/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Supercapacitors / Ultracapacitors
RoHS:
100000 uF
5 VDC
Radial
7.3 mm (0.287 in)
8.5 mm
16.8 mm
1000 Hour
1.25 Ohms
- 20 %, + 80 %
Vertical
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 60 C
9 mm
PM
Bulk
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Lead Diameter: 0.5 mm
Leakage Current: 3 uA
Product Type: Supercapacitors / Ultracapacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Type: Cylindrical Pack
Unit Weight: 3,210 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
3a991.j.2
EDLC Supercapacitors
Capacitors
Ultra High Supercapacitors
P Series Supercapacitors
Eaton Electronics P Series Supercapacitors feature electrochemical double-layer capacitor (EDLC) construction combined with high-performance materials. These unique, ultra-high capacitance devices feature a 5V voltage rating and a long cycle life. Eaton Electronics P Series Supercapacitors are designed to provide a wide variety of capacitor solutions, from a few micro-amps for several days to several amps for milliseconds.
Battery Management Systems
PowerStor M & PM Series Supercapacitors
Eaton Electronics M and PM Supercapacitors are unique, ultra-high capacitance devices utilizing electrochemical double-layer capacitor (EDLC) construction combined with high-performance materials. Both the M and PM series feature low ESR with high energy density, high capacitance, long cycle life, low leakage current, and RoHS compliance (halogen-free, lead-free). The M series is 2.5V, while the PM series is 5V. Eaton Electronics M and PM supercapacitors are offered in various capacitor solutions for applications ranging from a few micro-amps for several days to several amps for milliseconds, such as pulse power, bridge, or hold-up power.