KW-5R5C104-R
Eaton Electronics
504-KW-5R5C104-R
KW-5R5C104-R
Mfr.:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP 0.1F 5.5V EDLC Coin Cell Cylind
ECAD Model:
In Stock: 5.546
Stock:
5.546 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
5.200 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Supercapacitors / Ultracapacitors
RoHS:
100000 uF
5.5 VDC
Radial
5 mm (0.197 in)
13.5 mm (0.531 in)
2000 Hour
50 Ohms
- 20 %, + 80 %
Horizontal
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 85 C
8.3 mm
KW
Bulk
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.4 mm