HCM1A0703-8R2-R
Eaton Electronics
704-HCM1A0703-8R2-R
HCM1A0703-8R2-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 8.2uH 64A AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 1.990
Stock:
1.990 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 1990 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Choke
Shielded
8.2 uH
20 %
3.1 A
68 mOhms
5.6 A
- 55 C
+ 155 C
Standard
7.4 mm
7 mm
3 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1A
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A Automotive High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A Automotive High Current Power Inductors are AEC-Q200 Grade 1 qualified with high current carrying capacity and a frequency range up to 1MHz. These magnetically shielded inductors feature low electromagnetic interference (EMI), an inductance range from 0.1µH to 100µH, and a current range from 1.5A to 100A. Coiltronics / Eaton HCM1A Automotive High Current Power Inductors are RoHs compliant, halogen free, and lead free. Typical applications include body electronics, advanced driver assistance systems (ADAS), infotainment and cluster electronics, chassis and safety electronics, and engine and powertrain systems.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.