FP1107R2-R51-R
Eaton Electronics
704-FP1107R2-R51-R
FP1107R2-R51-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 510nH 18A Flat-Pac FP1107
ECAD Model:
In Stock: 622
Stock:
622 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 640)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Unshielded
510 nH
10 %
18 A
500 mOhms
- 40 C
+ 125 C
Standard
11 mm
7.2 mm
7.2 mm
Ferrite
FP1107
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 640
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz