FP1007R1-R17-R
Eaton Electronics
704-FP1007R1-R17-R
FP1007R1-R17-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 170nH 58A Flat-Pac FP1007
ECAD Model:
In Stock: 672
Stock:
672 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 700)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
High Power Inductor
Unshielded
170 nH
10 %
60 A
290 uOhms
Standard
10.4 mm
8 mm
7.5 mm
Ferrite
FP1007
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 700
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz