FP1005R3-R10-R
Eaton Electronics
704-FP1005R3-R10-R
FP1005R3-R10-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 100nH 73A Flat-Pac FP1005
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 950   Multiples: 950
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 950)
Similar Products
RoHS:
High Power Inductor
Unshielded
100 nH
10 %
45 A
550 mOhms
Standard
10.2 mm
7 mm
4.95 mm
Ferrite
FP1005
Reel
Application: Power
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 950
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Tradename: Flat-Pac
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Flat-Pac™ FP1005 Power Inductors
Coiltronics / Eaton Flat-Pac™ FP1005 are high current, high frequency, low-profile power inductors that feature controlled DCR for sensing circuits and an inductance range from 85nH to 220nH. The FP1005 series comes in a 10.2 x 7.0 x 4.95mm surface mount package with ferrite core material. These devices are halogen free, RoHS compliant and have a maximum operating temperature of 125°C. Coiltronics / Eaton Flat-Pac FP1005 power inductors are ideal for applications including multi-phase regulators, point-of-load modules, notebook regulators, graphics cards, battery power systems, and much more.