DRA74-151-R
Eaton Electronics
704-DRA74-151-R
DRA74-151-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 150uH 0.748A 0.648ohms
ECAD Model:
In Stock: 1.505
Stock:
1.505 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1100)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Shielded
150.9 uH
20 %
661 mA
780 mOhms
748 mA
Standard
7.6 mm
7.6 mm
4.35 mm
Ferrite
AEC-Q200
DRA
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1100
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Shielded Power Inductors
DRA Shielded Inductors
DRA Automotive Inductors
Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are shielded inductors featuring high power density, high efficiency, and a storage/operating temperature range of -40°C to +165°C. These inductors provide mechanical secure mounting and offer up to 56A with an inductance range from 0.28µH to 1000µH in five sizes. Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are ideal for high shock and vibration environments such as automotive under-the-hood / interior / exterior environments, as well as telematics, noise filtering, filter chokes, and converters (DC-DC, buck, boost, forward, resonant).