BK/C520-250-R
Eaton Electronics
504-BK/C520-250-R
BK/C520-250-R
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses FAST ACTING FUSE
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
3.200
Expected 06/08/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
C520
Glass Fuses
250 mA
Fast Blow
2AG (5 mm x 15 mm)
250 VAC
35 A
Holder / Clip
Clip
Bulk
5.6 Ohms
Body Style: Cylindrical
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 5.2 mm
Indicator Style: Without Indicator
Length: 14.48 mm