1245HC60-RTR
Eaton Electronics
504-1245HC60-RTR
1245HC60-RTR
Mfr.:
Description:
Surface Mount Fuses 60A 125V FAST ACTING
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 9000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Surface Mount Fuses
RoHS:
REACH - SVHC:
1245HC
Surface Mount Ceramic Fuses
Fast Blow
60 A
125 VAC
80 VDC
500 A, 1 kA
4818 (1245 metric)
- 55 C
+ 125 C
Reel
580 uOhms
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 4.5 mm
Length: 12.3 mm
Product Type: SMD Fuses
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Fuses
Type: High Current Brick Fuse
Width: 4.5 mm
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Fuses & Fuse Holders
Battery Management Systems
1245HC Fast-Acting High Current Brick Fuses
Eaton Electronics 1245HC Fast-Acting High Current Brick Fuses feature a 1245 EIA footprint with both VAC and VDC voltage ratings and nominal current ratings up to 100A (60A to 100A). The 1245HC Fuses offer a low DCR which allows higher power efficiency with less watt loss. The Eaton 1245HC Fast-Acting High Current Brick Fuses are ideal for Power Factor Correction protection, primary/secondary circuit protection, and 125VAC line protection.