ULP40-1224
EOS Power
242-ULP40-1224
ULP40-1224
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount POWER SUPPLY ULP40-1224
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 128   Multiples: 128
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
1.024 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bel Power Solutions
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
RoHS:
40 W
85 VAC to 264 VAC, 390 VDC
1 Output
24 VDC
1.67 A
Open Frame
4 kVDC
Industrial
66.36 mm
50.8 mm
19.05 mm
Brand: EOS Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Product Type: AC-DC Power Modules
Factory Pack Quantity: 128
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
ABC/MBC Open-Frame Power Supplies
Bel Power Solutions ABC/MBC Open-Frame Power Supplies provide output power of up to 800W and a variety of single and multiple output voltages. They feature a wide universal input range of up to 264VAC. Bel Power Solutions ABC power supplies are ideally suited for use in space-constrained telecom, datacom, and industrial applications, while Bel Power Solutions MBC power supplies are ideal for medical applications requiring minimal power loss and easy thermal management.