UPD2415TPF
Crydom
558-UPD2415TPF
UPD2415TPF
Mfr.:
Description:
Solid State Relays - PCB Mount UPD Three-Phase 240V 15A ZC Panel Mt
ECAD Model:
In Stock: 17
Stock:
17 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Sensata
Product Category: Solid State Relays - PCB Mount
RoHS:
Each
Panel Mount
15 A
280 VAC
3 Form A (3PST-NO)
3 VDC to 32 VDC
SIP-8
SCR
14 mA
- 40 C
+ 80 C
78.232 mm (3.08 in)
12.7 mm (0.5 in)
28.448 mm (1.12 in)
UPD24TP
Brand: Crydom
Compliance: UL; CE
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Product: Solid State Relays
Product Type: SSR - Solid State Relays
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Relays
Termination Style: Solder Pin
Unit Weight: 42,500 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
UPD Solid State Relays
Crydom UPD24 Solid State Relays feature single-channel ratings of 15A and 25A @ 280VAC, PCB mount package or panel mount quick-connect terminals (F option), an SCR output for heavy industrial loads, and Zero-crossing (resistive loads) or random-fire (inductive loads) output. Crydom UPD24 Solid State Relays have a control voltage of 3 to 32VDC.