DRA4D100E12
Crydom
558-DRA4D100E12
DRA4D100E12
Mfr.:
Description:
Contactors - Solid State DIN MNT H-BRG 100VDC 12A 24VDC CONT
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
9
Expected 18/05/2026
Factory Lead Time:
10
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
50 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Sensata
Product Category: Contactors - Solid State
RoHS:
DIN Rail Mount
12 A
1 VDC to 100 VDC
15 VDC to 32 VDC
20.5 mA to 22 mA
DRA4
Brand: Crydom
Contact Form: 3PST (3 Form A)
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Output Type: SCR
Packaging: Each
Product: Reversing Contactors
Product Type: Solid State Contactors
Factory Pack Quantity: 5
Subcategory: Contactors
Termination Style: Screw
Type: Heavy Duty
Unit Weight: 150,457 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
DRA DIN Rail Mounted Contactors
Crydom DRA Series DIN Rail Mounted Contactors include 3-Phase AC Solid State Contactors, 3-Phase AC Solid State Motor Reversing Contactors, and DC Solid State Motor Reversing Contactors. The 3-Phase AC Contactor and AC Motor Reversing Contactor are available with either 1- or 2-horse power outputs at 480VAC. Motor reversing models also include a control interlock feature that allows only off, forward, and reverse operation. The DC Motor Reversing Contactor features a FET output all solid state design with 2500VAC optical isolation, logic compatible DC control inputs with input status indicator, and UL approved motor and DC output resistive load ratings of either 6A @ 180V and 12A @ 90V. Crydom DRA Series DIN Rail Mounted Contactors were designed for easy mounting to a standard 35mm DIN rail.