MSS1038-252NLC
Coilcraft
994-MSS1038-252NLC
MSS1038-252NLC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.5uH Shld 30% 6.65A 10mOhms
ECAD Model:
In Stock: 1.239
Stock:
1.239 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
10 mm x 3.8 mm x 10.2 mm
Shielded
2.5 uH
30 %
6.65 A
10 mOhms
9.26 A
- 40 C
+ 85 C
61 MHz
Standard
10.2 mm
10 mm
3.8 mm
Ferrite
MSS1038
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Part # Aliases: MSS1038-252NLB
Unit Weight: 5 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Power Magnetics
MSS Magnetically Shielded Power Inductors
MSS1038 Shielded SMD Power Inductors
Coilcraft MSS1038 Shielded SMD Power Inductors provide low DCR and a saturation current rating up to 10.6A. These magnetically shielded inductors meet AEC-Q200 Grade 3 standards (-40°C to +85°C) and offer an inductance range of 1.0µH to 1000µH. Coilcraft MSS1038 Shielded SMD Power Inductors are well suited for applications requiring high power and high efficiency such as notebook computers, PC cards, cellphones, and handheld products. A sample kit is available.