DCDM15CS
Cinch
538-DCDM15CS
DCDM15CS
Mfr.:
Description:
D-Sub Adapters & Gender Changers Dura-Con micro-d Connector 15 pos
ECAD Model:
In Stock: 18
Stock:
18
Can Dispatch Immediately
On Order:
50
Expected 11/12/2026
Factory Lead Time:
24
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Cinch Connectivity Solutions
Product Category: D-Sub Adapters & Gender Changers
REACH - SVHC:
Unfiltered
Brand: Cinch
Contact Material: Copper Alloy
Contact Plating: Gold
Country of Assembly: MX
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Current Rating: 3 A
Product Type: D-Sub Adapters & Gender Changers
Shell Material: Aluminum Alloy
Shell Plating: Cadium
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: D-Sub Connectors
Tradename: Dura-Con
Voltage Rating: 600 VAC