PRQ150B-48-S5
CUI Inc.
490-PRQ150B-48-S5
PRQ150B-48-S5
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 150W, 9-75 Vdc input, 5 Vdc, 20000 mA, single regulated output, DIP
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 22
Stock:
22 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
Isolated
1 Output
100 W
48 V
9 V
75 V
5 V
20 A
2.25 kV
57.9 mm (2.28 in)
36.8 mm (1.449 in)
12.7 mm (0.5 in)
Industrial
PRQ150B
Brand: CUI Inc.
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 9 V to 75 V