228ADVAAWFCMBC
CTS Electronic Components
774-228ADVAAWFCMBC
228ADVAAWFCMBC
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228ADVAAWF+C style in misty black color with C etching
Illuminated
Amber
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
PC Pin
Misty Black
7.2 mm
6.8 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 6.3 mm
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm