228ADS1AYFCMSA
CTS Electronic Components
774-228ADS1AYFCMSA
228ADS1AYFCMSA
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228ADS1AYF+C style in misty silver color with A etching
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Illuminated
Yellow
LED
Through Hole
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Through Hole
Misty Silver
7.2 mm
7 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 6.3 mm
Actuator Style: Cylinder
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228A-DS1AYFCMSA
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.