PTS820J15MPSMTRLFS
C&K
611-PTS820J15MPSMTR
PTS820J15MPSMTRLFS
Mfr.:
Description:
Tactile Switches Microminiature SMT Top Actuated
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 3000   Multiples: 3000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
C&K Switches
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Non-Illuminated
SMD/SMT
Straight
1.5 mm
Round
OFF - (ON)
1.6 N
50 mA
12 VDC
SPST
J Form Lead
Silver
PTS820
Reel
Brand: C&K
Contact Plating: Silver
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Switches
Tradename: PTS
Travel: 0.2 mm