F1C1-160808-R56M
Bel Signal Transformer
530-F1C1-160808-R56M
F1C1-160808-R56M
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD FIXED INDUCTOR 0.56uH 1.9A 110 MOHM
ECAD Model:
In Stock: 2.990
Stock:
2.990 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bel
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Shielded SMD Inductor
0603 (1608 metric)
Shielded
560 nH
20 %
1.9 A
110 mOhms
4 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
1.6 mm
0.8 mm
0.8 mm
Metal
F1C1
Reel
Cut Tape
Application: DC to DC Converters, Cellular Phones
Brand: Bel Signal Transformer
Case Code - in: 0603
Case Code - mm: 1608
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 3000
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz