TL50PBL3
Banner Engineering
778-TL50PBL3
TL50PBL3
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Banner Engineering
Product Category: Tower Lights - Assembled
Delivery Restrictions:
TL50 Pro
Multicolor
Multicolor
Base Mount
Wire
2 m
97.8 mm
Bimodal
10 VDC to 30 VDC
IP67
Black
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Brand: Banner Engineering
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 220 mA
Diameter: 50 mm
Illuminated: Illuminated
Mode: Multiple
Number of Segments: 3 Segment
Product Type: Tower Lights
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Industrial Lighting & Indicators
Part # Aliases: 806686
Unit Weight: 313 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
TL50 Pro Tower Lights
Banner Engineering TL50 Pro Tower Lights are 50mm programmable, rugged, and easy-to-install tower lights. These tower lights can be programmed via the Pro Editor software or IO-link communication. The TL50 Pro tower lights with USB are controlled via PC and are powered directly from the USB port, and utilize a software library to control all device functions. These tower lights provide classic segment control and an advanced status indication that adds nuance to the visual factory. The TL50 Pro Select tower lights are 3- and 4-segment tower lights where the lighted segments provide easy-to-see operator guidance and an indication of equipment status. These pro select tower lights are available in audible models with omnidirectional audible elements.