AHDM06-24-18SR-059
Amphenol SINE Systems
654-AHDM06-2418SR059
AHDM06-24-18SR-059
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector 18 Position Plug Kit, Shell Size 24, Socket, Reduced Diameter Seal, Wide Thread, Cable Clamp Backshell
ECAD Model:
In Stock: 47
Stock:
47 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 47 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Amphenol
Product Category: Standard Circular Connector
RoHS:
Connectors
18 Position
Socket (Female)
24
Free Hanging
Crimp
Zinc Alloy
IP67, IP69K
AHDM
Bulk
Brand: Amphenol SINE Systems
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Current Rating: 13 A, 25 A, 60 A
Housing Gender: Male
Housing Material: Zinc
Insert Arrangement: 24-18
Mating Cycles: 100 Cycle
Mating Style: Bayonet
Mounting Angle: Straight
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Plating: Nickel
Shell Style: Plug
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Circular Connectors
Tradename: DuraMate
Voltage Rating: 250 V
Wire Gauge: 10 AWG - 8 AWG, 14 AWG - 10 AWG, 20 AWG - 14 AWG