083-58DCP-2RFX
Amphenol RF
523-83-58DCP-2RFX
083-58DCP-2RFX
Mfr.:
Description:
RF Connectors / Coaxial Connectors UHF STRT CRIMP PLUG FOR RG-58
ECAD Model:
In Stock: 134
Stock:
134 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Amphenol
Product Category: RF Connectors / Coaxial Connectors
RoHS:
REACH - SVHC:
Connectors
UHF
Plug (Pin)
Non-Constant
300 MHz
Crimp
Straight
Standard
Cable Mount / Free Hanging
RG-58, 58A, 58C, 141, 303, LMR195, Belden 7806A
Bulk
Body Finish: Nickel
Body Material: Brass
Body Style: Straight
Brand: Amphenol RF
Contact Material: Brass
Contact Plating: Silver
Contact Termination: Solder
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Coupling Mechanism: Threaded
Isolation: Non-Isolated
Mating Cycles: 500
Maximum Operating Temperature: + 165 C
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Product Type: RF Connectors / Coaxial Connectors
Series: UHF
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: RF Interconnects
Voltage Rating: 500 V